İçsel Motivasyon – Kendini Motive Etme Teknikleri

Bir çok insanın hedeflerine ulaşamamasının temel sebeplerinden biri işler karmaşık bir hal aldığı zamanlarda başlama ve devam etme konusunda motivasyondan yoksun olmamızdır. Burada size iyi bir haber vermek isterim; başarılı olmak konusunda sizi motive edecek çok sayıda faydalı strateji var. İşte size günlük hayatta kolaylıkla uygulayabileceğiniz motivasyon arttırma tekniklerinden bazıları.

Meditasyon Tekniklerinden Faydalanın

Günlük hayatın koşuşturması zaman zaman bizi bunaltır ve yapılması gereken en basit işleri bile zorlaştırabilir. Hatta bazen motivasyon kaybı öyle bir hale gelir ki kendimizi içinden çıkamadığımız kısır bir döngü içerisinde dahi bulabiliriz. Motivasyonumuzu kaybettikten sonra da başarıyı kendimize daha da uzak görmeye başlarız.

Bu konuda işimizi kolaylaştırabilecek bir yöntem var; meditasyon. Meditasyon, günlük koşuşturmaca içerisinde çoğu zaman görmezden geldiğimiz duygularımız ile bağlantı kurmamızı sağlar. Uygulaması son derece kolaydır ve size hayatınızdaki bir çok şeyi olumlu yönde değiştirmeniz konusunda fayda sağlar.

Meditasyon tekniklerinin önünde bulunan en büyük engel ise olumsuz düşünmektir. Olaylara karşı olumsuz bakış açısı, depresif bir ruh halinden, kötü alışkanlıklardan veya yaşamın genel zorluklarından kaynaklanıyor olabilir. İşte burada meditasyonun bize sağladığı en büyük avantaj zihinsel bağlantılarımızı değiştirerek daha olumlu düşünmemiz konusunda bize fayda sağlar. Günlük koşuşturmaca içerisinde yapacağınız kısa bir meditasyon zihni sıfırlayacak ve ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu tekrar kazanmanızı sağlayacaktır.

Her gün, kendiniz için uygun olan herhangi bir saatte yaklaşık 15 dakika meditasyon yapmak bizi daha anlayışlı bir insan haline getirir. Bu kısa zaman dilimleri kendi iç dünyamız ile bağlantı kurma ve kendimizi yeniden değerlendirerek yolumuza devam etme konusunda itici güç olabilir. Kendi iç dünyanızla bağlantı kurmanıza fayda sağlayacak olan günlük meditasyon hedefleriniz ve hayattaki önceliklerin hakkında daha sağlıklı fikirlere sahip olmanızı sağlar ve hayatınızın amacı daha net bir şekilde belirlemenize yardımcı olur. Bir bütün olarak nereye varmak istediğinizin farkına varmak motivasyonunuzu arttıracak ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için gerekli adımları atma konusunda harekete geçmenize yardımcı olacaktır.

Hedefi Küçük Adımlara Bölmek

Bu teknik daha çok zorlu ya da uzun zaman gerektiren görevler konusunda fayda sağlayacaktır. Tekniği uygulamak için ilk olarak atmanız gereken adımları küçük engeller şeklinde düşünerek işe başlayabilirsiniz. Hedefinize giden yolda yapmanız gerekenleri, yani küçük engelleri zaman sınırlamaları koyarak daha kolay bir şekilde yönetebileceğiniz birimlere bölebilirsiniz. Büyük bazı işlerin hakkından tek seferde gelmek yerine onları 30 dakika ya da bir saatlik zaman dilimlerine bölerek, küçük adımlarla daha kolay hedefe ulaşabilirsiniz.

Kendinizi Takdir Etmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Çok sayıda insan kendini sevmek yerine dövmeyi tercih ediyor. Kendinizi takdir etmeyi alışkanlık haline getirmek kendinizi desteklemeye yardımcı olmanız anlamına gelir. Motivasyonunuzu arttırmak için bu tekniği kullanarak yapmanız gereken görevlerin bir önceki başlıkta incelediğimiz küçük parçalarını listeleyin. Listede bulunan her görevi tamamladığınızda yanına kendinizi onaylayan bir ifade yazabilirsiniz. Başarılarınızı görmeniz ve onlara odaklanmanız sizi yeni başarılar elde etme konusunda motive edecektir.

Egzersizle Zinde Kalın

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için egzersiz yapmak kişinin sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da daha iyi hissetmesini sağlar. Fiziksel egzersiz yapmak hücrelere daha çok oksijen gitmesini sağlar ve bu da vücut üzerindeki stresi azaltır. Daha fazla fiziksel ve zihinsel enerjiye sahip olmak için vücunuzdaki bütün sistemlerin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Egzersiz yapar ve aynı zamanda daha sağlıklı yaşamaya dikkat ederseniz hayatınız üzerinde daha yüksek kontrole sahip olabilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek kişinin kendisi hakkında daha iyi hissetmesine katkı sağlayacağı için yeni şeyler denemeye daha açık ve öz güvenli hale gelir. Bu durumda genellikle daha fazlasını yapma ve daha yüksek verimlilik ve motivasyon düzeyine sahip oluruz.

Özetlemek gerekirse, istediğimiz şeyleri neden istediğimizi anlamak için biraz zamana ihtiyacımız olsa bile kendimizi nasıl motive edeceğimizi ve daha mutlu, daha tatmin edici ve başarılı bir yaşama nasıl ulaşacağımızı keşfetmek için doğru yoldayız.

Başarınızı Görün

Bu teknik genelde hedefleri gerçekleştirme konusunda önerilen “ödülü görselleştirme” ile ilgilidir. Tekniğin özü “Havuç-Sopa Yöntemi” içerisinde olan “Sopa”ya değil büyük ve güzel bir “Havuç”a odaklanmaktır. Bu tekniği uygulayabilmek için ulaşmak istediğiniz nihai noktanın resmini zihninizde canlandırın. Tam olarak ne istiyorsunuz? Hemen sonrasında arzu ettiğiniz bu sonuca ulaşmak için harekete geçmenin sizin için yararlı yönlerini listeleyin. Son olarak da düzenli bir şekilde kendinize bu faydaları hatırlatın.

Kendinizi motive etme konusunda sorun yaşıyorsanız, kendinize, motivasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olabilecek bu tekniklerden hangilerini günlük hayatınızda kullandığınızı sorun. Aslına bakarsanız, sadece bu soruyu kendinize sormakla kalmayın, sizi harekete geçirecek en etkili teknikleri bulana kadar tekrar tekrar deneyin.