Yazar Ufuk SELEN’ den Malkara Belgeseli

Standard

“Malkaralı Gençlerden Malkara’ ya sahip çıkan bir belgesel”

14 Kasım 1922 yılında düşman işgalinden kurtulan Malkara’mızın 87. Kurtuluş yıldönümünün kutlandığı bu yılda, Malkara’mızı tarihi, kültürel ve sosyal açıdan daha iyi tanıtabilmek adına bir proje kapsamında iki yıl aradan sonra tekrar kamera arkasına geçerek yönetmenlik yapan Ufuk SELEN, Kurban Bayramı boyunca Malkara Belgeseli için kolları sıvadı.

MalkaraBelgeseli_1

Fulya ARSLAN tarafından projesi tasarlanan Malkara Belgeselinin, Yönetmenliğini Yazar Ufuk SELEN, Görüntü çekimlerini Caner KARAKAYA yapıyor.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Son sınıf öğrencisi Fulya ARSLAN tarafından hazırlanan belgesel projesi kapsamında Malkara’yı hem Trakya bölgesine, hem de Çanakkale’ de daha iyi tanıtılabilmek açısından böyle bir organizasyonda Malkaralı biri olarak burasını seçtiğini belirten Fulya ARSLAN şunları belirtti:

“ Tekirdağ ilinin en büyük yüz ölçümüne sahip olan Malkara ilçesi, gerek tarihi gerekse kültürel birikimiyle oldukça zengin bir ilçe ve bu ilçenin bu kadar geniş bir tarihe sahip olmasına rağmen bunun yeni yetişen nesil tarafından gerektiği kadar bilinememesi ve tarihi kaynaklarının yeterince ön plana çıkarılmaması Malkara’yı silik bir ilçe durumuna düşürüyor. Oysa Malkara’nın tarihine baktığımızda oldukça etkileyici kültürel zenginliklerinin fazlalığı göze çarpıyor. Tarihi camileri, eski yapı çeşmeleri, kaleleri, kiliseleri, hamamları, şehitlik abidesi ve maden ocağı yatakları gibi birçok zenginliği Malkara’nın diğer ilçelerinden ayrılan en gizli kalmış ayrıcalıkları. Bunları yeni nesile aktara bilmek ve onları bu belgeselle bilgilendirebilmek adına Malkaralı bir genç olarak Malkara’yı tercih ettim.

Malkaralı bir yazar olarak ve daha önceki deneyimlerine dayanarak bu konuda yönetmenlik yapma teklifini Ufuk SELEN’ e götüren Fulya ARSLAN, iki yıl öncede Tekirdağ Belgeselini de Ufuk SELEN yönetmenliğinde gerçekleştirmiştik ve oldukça ses getirmişti. Bu projeyle de oldukça güzel bir esere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

MalkaraBelgeseli_2

Ufuk SELEN, Malkara’nın tarihi kaynaklarına ulaşmakta oldukça güçlük yaşadım.

Malkara’nın tarihi kaynaklarına ulaşmakta oldukça güçlük yaşadığını belirten Ufuk SELEN, Malkara Kaymakamlığından, Belediyesine, Kültür müdürlüğünden okul kütüphanelerine kadar oldukça zor bir araştırma süreci geçirdiklerini. Bu konuda Malkara’mızı tanıtmanın güzelliğini yaşamanın kişilere gurur vereceğine aksine gereksiz bir tutumla bilgi paylaşımının şaşkınlık verici bir sır gibi saklanması Malkaralı biri olarak beni hayal kırıklığına uğrattığını belirtmek isterim dedi.

Belgesel çekimlerinde, Malkara Belediye Başkanı Birol KAYA ile de Malkara hakkında söyleşi yapan ekip, Malkara’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmaktan gurur duyduklarını ve bu anlamda profesyonel bir ekip ruhuyla, Malkaralı olarak ellerinden gelenin en iyisini Malkara için yapmaya devam edeceklerini belirttiler.

About Ufuk Selen

Dr. Ufuk Selen Motivasyon Doktoru Kişisel Gelişim Uzmanı Yaşam Koçu Yazar İstanbul - Tekirdağ ( Profesyonel Koç Dr. Ufuk Selen, Dr. Ufuk Selen – Yaşam Koçu, Tekirdağ Yaşam Koçu, Tekirdağ Yaşam Koçu Dr. Ufuk Selen, Yaşam Koçu Dr. Ufuk Selen, Tekirdağ Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Ufuk Selen, Tekirdağ Motivasyon Doktoru Dr. Ufuk Selen, Tekirdağ İletişim Uzmanı Dr. Ufuk Selen, Tekirdağ Öğrenci Koçu İletişim, Tekirdağ Yaşam Koçu İletişim, Tekirdağ İletişim Koçu İletişim, Tekirdağ Kariyer Koçu İletişim. Yaşam Koçu, Aile Koçluğu, Bireysel Koçluk, Takıntı, Kaygı, Panik, Trakya, Tekirdağ, İstanbul, Edirne, Kırklareli, Silivri, Süleymanpaşa, Malkara, Şarköy, Saray, Çorlu, Çerkezköy, Marmara Ereğlisi, Ergene, Kapaklı, Hayrabolu, Muratlı )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s